Олевськ, бурштин і Розенблат: Чи потягне дрібний хабарник за собою всю Житомирщину

Непомітні "янтарні" події на Житомирщині поступаються таким же подіям загальноукраїнського масштабу, але йдуть за ними слід-в-слід

Олевськ, бурштин і Розенблат: Чи потягне…

Напередодні, 21 червня, на Житомирщині затримали депутата Олевської районної ради, який намагався підкупити поліцейського. За інформацією СБУ, чоловік намагався дати хабар в 1600 доларів начальнику управління захисту економіки Нацполіції області, аби той прикрив очі на нелегальну роботу бурщтинових "старателів" депутата.

Здавалося б, нічого надзвичайного: депутатом чи посадовцем-хабарником в Україні нині нікого не здивуєш, і іноді їх навіть показово "беруть на гарячому". Зрештою, "взятий" депутат - районного рівня, тож інформація про його затримання цілком закономірно не привернула особливої уваги загальноукраїнської аудиторії.

Разом з тим, ситуація може бути дещо цікавішою, якщо подивитися на неї ширше і згадати, які події останніми днями відбувалися на загальноукраїнському рівні.

Перш за все, варто звернути увагу на те, що традиційно таємниче СБУ, яке моглоб просто повідомити про затримання хабарника, не вдаючись до деталей, цього разу наголосло на мотиві його невдалої спроби підкупити поліцейського, а саме незаконному видобутку бурштину. Власне, незаконний видобуток бурштину на території Житомирської, а також сусідньої Рівненської і - далі - Волинської областей – явище добре відоме і болюче для країни. Але в даному випадку варто згадати, що ж цими ж днями відбулося у столиці.

А у столиці в понеділок, 19 червня, в одному з ресторанів Києва співробітники НАБУ затримали охоронця народного депутата, члена фракції БПП Борислава Розенблата. Затримали за підозрою в отриманні хабаря у $ 200 тис. готівкою. Гроші начебто призначалися Розенблату, а також ще одному депутату Ради Максиму Полякову (фракція "Народний фронт"). І ту також не обійшлося без так званої "бурштинової мафії" – принаймні, справа пов'язується саме з нею.

Зокрема директор НАБУ Артем Ситник розповів про схему з підкупу народних депутатів в інтересах бурштинокопачів з сумлою неправомірно отриманих коштів у 300 тис. доларів. А керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький розклав по поличкам усю корупційну "бурштиново-депутатську" схему, в результаті реалізації якої сонячний камінь мав би вивозитись з України за заниженими цінами, а частина дійсного прибутку йшла б на рахунки компанії, що розташована в США.

Розенблат, зрозуміло, всі звинувачення відкидає і каже, що сам став поперек горла бурштиновій мафії, а гроші підкинули. Що інцидент – провокація, яку проти нього влаштували ті, хто незадоволений його діяльністю, спрямованою на легалізацію видобутку бурштину. Інший фігурант інциденту, народний депутат Максим Поляков, назвав роботу НАБУ політичною розправою. Втім, це і не дивно.

Зрештою стало відомо, що крім охоронця Розенблата слідчі затримали трьох помічників народних депутатів та двох представників об'єднання "Депутатський контроль". Крім того до схеми був залучений ще й помічник народного депутата від Радикальної партії та юрист громадської організації "Системні рішення".

За даними слідства, яке готувало цю операцію понад півроку, гроші призначалися для підкупу чиновників. Слідчі підготували подання щодо зняття недоторканості з Розенблата та Полякова, щоб Верховна Рада мала змогу розглянути їх до канікул. В НАБУ уточнили - злочин підпадає під статтю 368 КК - одержання хабара, тож нардепам "світить" до 12 років позбавлення волі.

Втім, слідчі – то слідчі: готувати вони можуть що завгодно, але вирішувати будуть депутати і ті, хто стоїть за їхніми спинами. Але в даному випадку питання зняття недоторканості з Розенблата – справа для українського політикуму надзвичайна – схоже, говорять всерйоз. Тим більше, що довести справу до логічного – і, бажано, тюремного – кінця тепер і в інтересах вже знаданого НАБУ, і генпрокурора Юрія Луценка. Останній навіть більше зацікавлений, адже "переводити стрілки" в разі невдачі і спуску справи на традиційних українських гальмах йому не буде, на кого.

І от в цьому контексті справа житомирського депутата-хабарника вже не здається такою вже дрібною. Так, вона може бути співпадінням. Але може бути ще й й відлунням, а той я епізодом, регіональною складовою великого загальноукраїнского "бурштинового пазла". Адже відбулися події в один час. Обидві стосуються нелегального видобутку сонячного каменя. І обидві стосуються Житомирщини, адже Борислав Розенплат – саме з цього регіону, і до Верховної Ради він йшов саме від Житомирщини.

А якщо ці припущеня виправдані, то далі область може стояти перед початком великого бурштинового "перетрусу" як в межах однієї Житомирщини, так і всіх "старательних" регіонів. Вочевидь, версія про перерозподіл важелів впливу в колах бурштинової мафії, до якої приписують і екс-регіонала Володимира Продивуса, також має повне право на існування.

Зрештою на сьогодні важко прослідкувати усі причинно-наслідкові зв'язки та з точністю сказати, кого "накриє" вибуховою хвилею "бурштинових" арештів. Утім вже очевидно, що будь-яким змінам в колах житомирських "еліт", які можуть статись от-от, можна вже не дивуватись.

Більше того, можливо усі ці події "зрезонують" на стільки, що втриматись у своїх кріслах не вдасться і "елітам" державного масштабу. Сподіваємось світло на ці події проллється найближчим часом.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Житомир

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme